شیمیایی

مواد شیمیایی مازاد

مواد اضافی

مواد شیمیایی مازاد چگونه موادی هستند؟

مواد شیمیایی مازاد موادی اند که می توان با استفاده از آن ها مواد شیمیایی جدید تولید کرد ولی به تنهایی کاربردی برای کارخانه ها و شرکت ها ندارند. این کار صرفه اقتصادی برای فروشندگان و خریداران را به دنبال دارد و همچنین به حفظ محیط زیست کمک می کند. به همین خاطر استفاده از این مواد در سراسر دنیا سیر صعودی دارد.

در دهه گذشته، میزان فعالیت اتحادیه تجارت مازاد اروپا (EU trade surplus) که در زمینه مواد شیمیایی فعالیت می کند، به همراه کشورهای غیر اتحادیه اروپا، از 88 میلیارد یورو در سال 2010 به 178 میلیارد یورو در سال 2020 افزایش یافته است. این معادل میانگین رشد سالانه 7 درصدی می باشد. سال گذشته، مواد شیمیایی به ارزش تقریباً 233 میلیارد یورو به اتحادیه اروپا وارد شد که نشان دهنده افزایش 79 میلیارد یورویی از سال 2010 است. متوسط رشد سالانه در کل دوره 4 درصد بود. صادرات مواد شیمیایی اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی بالاتر از واردات بود و به طور پیوسته از 242 میلیارد یورو در سال 2010 به 411 میلیارد یورو در سال 2020 افزایش یافت. متوسط رشد سالانه صادرات در این دوره 5 درصد بود.

در میان کشورهای اتحادیه اروپا، آلمان بزرگترین صادرکننده مواد شیمیایی خارج از اتحادیه اروپا در سال 2020 (105 میلیارد یورو) بود. پس از آلمان، ایرلند (55 میلیارد یورو صادرات)، بلژیک (51 میلیارد یورو صادرات) و فرانسه (45 میلیارد یورو صادرات) قرار دارند.

صادرات مواد شیمیایی در اروپا در سال 2020

صادرات مواد شیمیایی

در سال 2020، اتحادیه اروپا به ترتیب به ارزش 51 میلیارد و 50 میلیارد یورو مواد شیمیایی به سوئیس و ایالات متحده صادر کرد که آنها را به مقصد اصلی صادرات مواد شیمیایی اتحادیه اروپا در خارج از اتحادیه اروپا تبدیل کرد.

پس از آن در فهرست برترین مقاصد صادراتی، بریتانیا با 33 میلیارد یورو مواد شیمیایی و چین با 21 میلیارد یورو قرار گرفتند.

اتحادیه اروپا با هشت شریک تجاری از ده شریک تجاری بزرگ خود مازاد تجاری داشت که ایالات متحده (61 میلیارد یورو)، روسیه (13 میلیارد یورو) و بریتانیا (11 میلیارد یورو) در صدر قرار داشتند.

یافتن مواد مازاد شیمیایی از طریق برنامه

در برخی از دانشگاه‌ها، برنامه‌هایی برای مازاد مواد شیمیایی وجود دارد که یک کانال رسمی برای خروج و گرفتن ذخایر مواد شیمیایی هستند. اگر آزمایشگاه شما ماده شیمیایی دارد که نمی‌خواهید از آن استفاده کنید، آن را اهدا کرده و در فضا صرفه‌جویی می‌کنید. و یا اگر آزمایشگاه شما به مواد شیمیایی نیاز دارد، می توانید قبل از خرید آن در این برنامه وضعیت ماده را بررسی کنید و با قیمت مناسب ماده ی مورد نظر خود را خریداری کنید و مقداری پول پس انداز کنید.

استفاده از مواد شیمیایی مازاد در دانشگاه ها

برنامه های اشتراک مواد شیمیایی اضافی (CSS) در بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد. این برنامه ها پتانسیل این را دارند که زباله های خطرناک را به حداقل برسانند و هزینه های مربوط به دفع زباله برای دانشگاه ها را از طریق میزان مواد شیمیایی خریداری شده کاهش دهد. در یک مطالعه، اطلاعات از پرسنل EHS در مؤسسات آموزش عالی که در آن برنامه های CSS امتحان شده است، جمع آوری شد. پاسخ دهندگان در بسیاری از این مؤسسات برنامه های CSS خود را موفق می دانستند. این تحقیق معیارهایی را برای ارزیابی موفقیت یک برنامه CSS به دست آورد و عناصر حیاتی برای موفقیت برنامه را شناسایی کرد.

مواد مازاد شیمیایی در دانشگاه ها

مواد شیمیایی مازاد دانشگاه ها

مواد شیمیایی مازاد همانطور که کاربردهای زیادی دارند می توانند مخرب و خصرساز هم باشند. از آن جایی که استفاده از این مواد در سراسر دنیا روز به روز در حال افزایش است و تحقیقات نشان داده که تا سال های آینده نیز این روند ادامه دارد، برای جلوگیری از ایجاد مشکل باید استفاده از آن ها را مدیریت کرد. به همین خاطر قوانینی برای استفاده از این مواد وضع شده که باید آن ها را رعایت کرد. به طور مثال می توان مواد شیمیایی مازاد را بازیافت کرد و آن ها را از هم جدا کرد. بازیافت مواد شیمیایی روش بسیار خوبی برای کاهش تولید بیش از حد مواد شیمیایی می باشد و بسیاری از مشکلات و آلودگی ها را از بین می برد.

منابع ایجاد مواد شیمیایی مازاد

این گونه مواد طول عمر زیادی دارند و از چند طریق به دست می آیند که عبارتند از:

  • به دلیل به روز شدن و ایجاد تغییر در بازار برخی از مواد دیگر به تنهایی کاربردی ندارند و می توان از آن ها در تولید مواد دیگر استفاده کرد.
  • همچنین به دلیل به روز شدن تکنولوژی نیز برخی از مواد دیگر به تنهایی کاربردی ندارند و می توان از آن ها در تولید مواد دیگر استفاده کرد.
  • در اثر انجام فرآیندهای شیمیایی مواد مازاد شیمیایی تولید می شوند.
  • در فرآیند تولید مواد شیمیایی درجه دو تولید می شود که به عنوان مواد شیمیایی مازاد می توان از آن ها استفاده کرد.
  • تعطیل شدن کارخانجات و شرکت ها باعث به وجود آمدن چنین موادی می شود.
  • حلال های بازیافتی از فرآیندها مواد اضافی را تولید می کند.

 

برای دیدن مواد شیمیایی مانند نرمال پنتان 95 درصد ایزولب – n-pentane 95% Isolab می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *