اخبار

کنسول بالای تخت بیمار

کنسول بالای تخت بیمار

کنسول بالای تخت بیمار

کنسول بالای تخت بیمار که به آن کنسول دیواری هم می گوییم ، جعبه ای است فلزی که اکثرا از جنس آلمینیوم می باشد ، بالای  تخت بیمار در بخش های بستری ، مراقبت ویژه و… نصب می شود که تخت بیمار را از لحاظ گازهاي طبي، وکيوم، برق، روشنايي، سيستم احضار پرستار و تلفن تغذیه می کند . به طور کلی می توان گفت که این کنسول ، تجهیزات عموما تاسیساتی تخت را در بر میگیرد .

به وسیله این کنسول ها، گاز های مورد نیاز به وسیله ی لوله کشی از یک منبع (اکسیژن ساز یا تانک مایع ) یا چند سیلندر مرکزی که اصطلاحا به آن سیستم سانترال گفته می شود ، فراهم میکند . این کنسول ها به دو دسته ی دیواری و سقفی تقسیم می شوند که بسته به نیاز بخش یا مرکز از آن ها استفاده میشود . در ادامه به مختصر به توضیح آن ها میپردازیم :

انواع کنسول ها :

کنسول دیواری : این کنسول به صورت عمودی و یا افقی ، بالا یا کنار تخت بیمار قرار می گیرد . ابعاد، رنگ، نحوه قرار گيري کنسول و امکانات آن از قبيل گازهاي طبي (فلومتر مرطوب)، وکيوم (ساکشن) ، سيستم احضار پرستار ، سوکت تلفن، سوکت شبکه و پريز برق ، بسته به محله نصب و نیاز بیمار قابل تغییر است .

کنسول سقفی : این نوع کنسول خود به 3 دسته ی ، کنسول های ثابت ، متحرک تک بازو و متحرک دو بازو تقسیم می شوند . این نوع کنسول ها بیشتر در اتاق عمل استفاده میشوند  و شامل مانیتورینگ ، پریز برق ، گاز های طبیعی ، ریز شبکه و غیره بسته به نیاز می باشند .

 

کنسول بالای تخت بیمار

انواع کنسول بالای تخت بیمار

اجزای کنسول ها : 

اتلت : از این وسیله برای دسترسی به گاز های طبیعی از جمله اکسیژن ، N2O ، هوای فشرده و همچنین وکیوم استفاده می شود . هر گاز سوکت مخصوص به خود را دارد که با رنگ بندی های متفاوت از یک دیگر متمایز شده اند . تا نوع گاز برای کادر درمان مشخص باشد . اتلت ها به دو صورت تو کار و رو کار نصب می شوند . در نوع نصب توکار ، اتلت درون کنسول قرار میگیرند و در نوع نصب رو کار ، اتلت روی سطح دیوار قرار داده می شود  .

اتلت اکسیژن : اکسیزن را از طریق فلومتر منتقل می کند .

اتلت N2O : گاز بیهوشی را به تجهیزات مورد نیاز منتقل می کند .

اتلت وکیوم : وظیفه انتقال خلا از سیستم مرکزی به دستگاه ساکشن را دارد.

اتلت هوای فشرده : هوای فشرده را به تجهیزات مورد نیاز منتقل می کند .

آداپتور : از اداپتورها برای متصل کردن اتلت ها به فلومتر یا هر تجهیزات دیگری استفاده می شود ( در واقع از آداپتور ها به عنوان واسط استفاده میکنند )

نوع اداپتور بر اساس همان اتلتی که به ان وصل می شود ، طراحی می شود ؛ آداپتور ها نیز مانند اتلت ها با رنگ بندی مخصوص (همان رنگ بندی اتلت ها) مشخص شده اند .

دستگاه ولو باکس گاز های جدید : برای کنترل خروجی گازهای طبی از این دستگاه استفاده می شود .

آلارم دیجیتال گاز های طبی : در هنگام کاهش گازهای طبی از این وسیله به منظور نمایش و اعلام خطر استفاده می شود .

 

برای دیدن  تخت های بیمارستانی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.