ورزش و تندرستی

دوچرخه های ثابت – فواید و کاربرد ها

دوچرخه های ثابت جدید

دوچرخه های ثابت یکی از وسایل ورزشی پرطرفداری هستند که استفاه از آن ها در میان مردم هر روز در حال گسترش است.

از آن جا که مشغله های کاری و کمبود وقت، زمانی برای رفتن به پارک ها و انجام ورزش های گروهی باقی نمی گذارد، افراد بسیاری به دنبال راه های دیگری برای ورزش کردن در منزل هستند.

از طرفی با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمانی، انجام هر نوع ورزش در خانه ممکن نمی باشد و لازم است تا علاوه بر جلوگیری از ایجاد سر و صدا، نوع ورزش با فضای کوچک خانه نیز متناسب باشد.

درباره دوچرخه های ثابت چه می دانیم؟

مزایای متعدد دوچرخه ثابت در کنار کاربری آسان از عوامل استقبال مردم از این دستگاه ورزشی است. این دستگاه ها مجهز به بخش های مختلفی برای آنالیز شرایط بدنی فرد حین ورزش می باشد.  نمایشگر موجود در جلوی دوچرخه ضربان قلب، میزان کالری مصرف شده، زمان و مسافت طی شده را نمایش می دهد.

دوچرخه های ثابت ورزشی

مدل های مختلف دوچرخه ثابت

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت

از فواید این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کالری سوزی و لاغری

شاید هدف بیشتر مردم از کار با دوچرخه ثابت چربی سوزی و کاهش وزن باشد. این دستگاه ابزار بسیار مناسبی برای لاغری به حساب می آید. با رکاب زدن چربی های جمع شده در قسمت ران و باسن به مرور از بین می روند.

  • افزایش توان هوازی

تمامی فعالیت هایی که افزایش ضربان قلب را در پی داشته باشند، علاوه بر تقویت سیستم قلبی- عروقی، کارایی بهتر قلب را در پی خواهند داشت. رکاب زدن با سرعت های متفاوت و بالا توانایی پمپاژ قلب را افزایش می دهد. این امر موجب استقامت عضلات و ساختار قلب شده و توان هوازی را بهبود می بخشد.

  • تقویت عضلات و ماهیچه ها

استفاده از دوچرخه ثابت همانند دوچرخه سواری در جاده و کوهستان موجب قویتر شدن عضلات می شود. با انتخاب دنده مناسب، مقدار فشاری که به عضلات پا وارد می شود را تعیین کنید. دنده های بالاتر برای تمرینات قدرتی مناسب و عضله سازی هستند. علاوه بر عضلات پایین تنه، با گرفتن دسته ها، ماهیچه های قسمت بازو و شانه درگیر می شوند. فشار وارد شده بر این قسمت، موجب تقویت عضلات می شود.

  • مناسب سازی برای کاربر

با تنظیم شماره دنده دوچرخه، میزان سختی رکاب زدن تغییر می کند. این قابلیت به ورزشکار این امکان را می دهد تا با توجه به شرایط آمادگی بدنی و هف مورد نظر، برنامه های تمرینی مختلفی را اجرا نماید.

  • بی صدا بودن

برخلاف برخی دستگاه های ورزشی مانند تردمیل و استپ استفاده از دوچرخه ثابت صدای بسیار کمتری دارد. اهمیت این موضوع در استفاده از این دستگاه در آپارتمان ها مشخص می شود. البته هر کدام از این دستگاه ها برای کاربرد خاصی مناسب می باشند اما موقعیت مکان مورد استفاده نیز دارای اهمیت می باشد.

تقویت عضلات در پیری با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت نشسته

  • قابلیت جابجایی

میانگین وزن دوچرخه های ثابت در مدل های مختلف 45 کیلوگرم است. به همین علت جابجایی آن از دیگر دستگاه های ورزشی مانند تردمیل بسیار آسانتر می باشد. از طرفی با توجه به ابعاد آن، فضای زیادی از محیط را اشغال نمی کند.لذا برای مکان های کوچک و آپارتمان ها مناسب می باشد.

انواع دوچرخه ثابت

این دستگاه ورزشی دارای سه نوع نشسته، نشسته پشتی دار و اسپینینگ می باشد. هر کدام از این مدل ها ویژیگی های متفاوتی دارند. هنگام خرید لازم است تا به شرایط بدنی، و هدفتان از کار با دوچرخه ثابت دقت کنید.

  • دوچرخه ثابت نشسته

این مدل برای افرادی که قصد کاهش وزن و لاغری دارند مفید می باشد. ارتفاع زین آن ها قابل تغییر است. می توان با افزایش ارتفاع آن، در حالت تقریبا ایستاده رکاب زد.

  • دوچرخه ثابت نشسته پشتی دار

پشتی تعبیه شده در این مدل به راحتی فرد بسیار کمک می کند. از این رو می تواند بهترین انتخاب برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند، باشد. افراد سالخورده و یا کسانی که از کمردرد و یا درد زانو رنج می برند می تواننداز این مدل استفاده کنند.

  • دوچرخه ثابت  اسپینینگ 

این مدل شباهت بسیاری به دوچرخه های معمولی و کورسی دارد. به همین دلیل بیشترین شباهت را به دوچرخه سواری معمولی دارد. با تنظیم حالت نشستن به صورت نیم خیز، شما می توانید در زمان کمتر، کالری بیشتری بسوزانید. این امر موجب می شود تا  زودتر به تناسب اندام برسید.

بنابراین با وجود مدل های مختلف این دستاه، ابتدا هدف خود را از استفاده از این وسیله مشخص کنید. سپس با توجه به شرایط بدنی و توانایی جسمانی خود، مدل مناسب را انتخاب کنید. چنانچه به کمردرد و یا درد در مفاصل دیگر مثل زانو مبتلا هستید، قبل ا استفاده از هرگونه دستگاه ورزشی با پزشک مشورت نمایید .

 

از دیگر مقاله های سایت بی تو بی کالا :

دیسک بین مهره ای ستون فقرات – اهمیت و راه های مراقبت از آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.