پزشکی

درمان هموروئید

درمان هموروئید

بیماری هموروئید یک بیماری‌ آزاردهنده و شایع در بین بزرگسالان است. این بیماری بیشتر در افراد 45 تا 65 سال دیده می شود. امروزه بسیاری از جوانان به دلیل سبک زندگی نادرست و رژیم‌های غذایی ناسالم، به هموروئید دچار می‌شوند. معمولا در بیماری هموروئید فرد به دلیل خجالت کشیدن به پزشک مراجعه نمی‌کند، در نتیجه بیماری شدید تر شده و کار به عمل جراحی می رسد. با مراجعه به پزشک و حتی انجام برخی روش‌های درمان خانگی می‌توان علائم عارضه هموروئید را بهبود بخشید.هموروئید رگ ‌های متورم و تحریک شده‌ ای هستند که در اطراف مقعد یا در ناحیه ‌ی انتهایی روده‌ ی بزرگ منتهی به مقعد، تشکیل می شوند.

فشارآوردن زیاد به هنگام دفع مدفوع یا نشستن برای مدت طولانی موجب ایجاد بیماری هموروئید می شود. گاهی اوقات هموروئید می تواند نشانه‌ ای از یک مشکل دیگر مانند یبوست مزمن، اضافه وزن یا استرس زیاد در زندگی باشد. هرکسی ممکن است هموروئید را در طول زندگی خود تجربه کند. درد، سوزش و خارش ناشی از این بیماری می‌تواند موجب شود تا هنگام شرکت در جلسات طولانی و مهمانی‌ها احساس ناخوشایندی داشته باشید. با انجام برخی روش‌ها و پیروی از یک سبک زندگی سالم می‌توانید علائم هموروئید را بهبود بخشید و از بروز آن پیشگیری کنید.

هموروئید چیست؟

هموروئید (Hemorrhoid) وریدهای متورم در بخش های تحتانی رکتوم و مقعد می باشد. دیواره این عروق متورم و کشیده گاهی اوقات آنقدر نازک می شود که ورید بیرون زده، تحریک می شود. مخصوصا مدفوع ورید را تحریک کرده و موجب خراش و تحریک دیواره ورید می گردد. به هموروئید متورم و برجسته پایل یا دستک (قل) می گویند. هموروئید شایع ترین عامل خونریزی از مقعد است که باید مداوا و درمان شود. معمولا این بیماری  در طی چند هفته درمان کاملا برطرف می شود. باید برای اجتناب از تشدید و بدتر شدن بیماری، سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود. در صورت برطرف نشدن خود به خود، هموروئید خیلی دردناک شده و باید به جراح عمومی مراجعه شود.

درمان خانگی

یکی از شایع ‌ترین مشکلات بین زنان و مردان هموروئید است. این بیماری ممکن است باعث بروز علائمی مانند درد، خونریزی و خارش شود. برای رفع این عارضه، روش‌های درمانی خانگی مفیدی وجود دارد. اکثر این روش‌های خانگی، باعث بهبود و تسکین علائم هموروئید شده تا با گذشت زمان به طورکامل رفع شود. پیش از امتحان کردن هر یک از درمان‌ های خانگی هموروئید، باید با پزشک مشورت شود.

آب درمانی با استفاده از سیتزبث: روش آب درمانی مزیت های زیادی برای سلامت بدن دارد و به عنوان یک درمان خانگی هموروئید توصیه می‌شود. فرد می تواند با این روش درد، التهاب، تورم و سوزش ناشی از بیماری هموروئید را کاهش دهد. برای این کار باید داخل سیتزبث را با آب گرم پر کرد و برای کاهش درد و بهبود تورم ناشی از هموروئید روی آن نشینید. سیتزبث ( لگن هموروئید ) دارای قابلیت قراگیری روی انواع توالت‌های فرنگی استاندارد و سیار است. همچنین تعداد دفعات استفاده از لگن هموروئید، بسته به شدت علائم بیماری متغیر می باشد.

انواع درمان

استفاده از نارون کوهی: بسیاری از بیماران برای درمان هموروئید از نارون کوهی استفاده می کنند و نارون کوهی را به صورت مستقیم روی هموروئید قرار می‌دهند. نارون کوهی خاصیت جمع‌ کنندگی دارد. همچنین نارون کوهی دارای آنتی‌اکسیدان بوده و ضد تورم است که باعث بهبود تورم و کبودی می شود.

استفاده از روغن نارگیل: روغن نارگیل یک مرطوب‌ کننده ‌ی طبیعی است که می‌تواند موجب بهبود علائم هموروئید شود. استفاده از روغن نارگیل روی هموروئید، باعث کاهش تورم شده و احساس خارش را کمتر می ‌کند.

استفاده از آلوئه ورا: آلوئه‌ ورا خاصیت ضد التهابی داشته و می‌تواند به درمان زخم‌ها کمک کند. آلوئه‌ ورا به عنوان یک درمان خانگی هموروئید، موجب تسکین احساس سوزش، خارش و تورم می‌شود.

استفاده از کیسه‌ ی یخ: قراردادن کیسه‌ ی یخ روی هموروئید موجب آرامش و تسکین درد و التهاب می شود. هنگامی که هموروئید تحریک شده است با قرار دادن کیسه ی یخ ، می‌توانید درد ناشی از هموروئید را تسکین داده و به طورموقت تورم را کاهش دهید.

درمان دارویی

بیشتر مواقع می توانید با تغییر سبک زندگی هموروئید را درمان کنید. ولی برخی مواقع دارو درمانی و جراحی ضرورت پیدا می کند. اگرهمورویید تنها منجر به ناراحتی متوسطی شده باشد، پزشک کرم های بدون نسخه، روغن، شیاف، پماد و یا پدهایی را توصیه می کند. این موارد حاوی ترکیباتی مانند هیدرو کورتیزون بوده  که می توانند درد و خارش را به صورت موقت از بین ببرند. از این کرم ها بدون نیاز به نسخه ، بیشتر از یک هفته استفاده نکنید مگر با دستور پزشک. زیرا منجر به عوارض جانبی مانند جوش های پوستی، التهاب، سستی و نازکی پوست می شوند.

راه های پیشگیری

داشتن مدفوع نرم بهترین راه برای پیشگیری از همورویید است که بتواند به راحتی عبور کرده و دفع شود. در جهت پیشگیری از ابتلا به هموروئید و کاهش علائم آن مواردی مانند خوردن غذاهای پرفیبر، نوشیدن مایعات فراوان، استفاده از مکمل های فیبر، سفت نکردن خودتان، رفتن به دستشویی در هنگام حس دفع، ورزش کردن و اجتناب از ایستادن و نشستن طولانی مدت توصیه می شود. هموروئید یک بیماری رایج است و افراد بسیاری به آن دچار هموروئید می شوند. معمولا هموروئید با علائمی مانند خونریزی شدید در حین حرکات روده، خارش و سوزش در منطقه مقعد، درد یا ناراحتی، تورم اطراف مقعد و یک برامدگی در نزدیکی مقعد همراه است. در صورت تغییر علائم  و نشانه ها یا بیشتر شدن خونریزیتان به پزشک مراجعه کنید تا علائم را ارزیابی کند. همه گزینه های درمانی هموروئید جراحی نیست و ممکن است با گزینه های دیگری بهتر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *