اخبار

عادت های مضر برای دندان

عادت های مضر برای دندان

عادت های مضر برای دندان :

عادت های مضر برای دندان عادت هایی است که در دراز مدت می تواند موجب آسیب رساندن به دندان شود و پوسیدگی و از بین رفتن مینای دندان را به همراه داشته باشد. برای شناختن این عادت های بد و ترک آن ها تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عادت های اشتباه که به دندان آسیب وارد می کنند :

 1. کشیدن سیگار : سیگار و دیگر محصولات دخانیات دارای موادی هستند که لکه های زرد بر روی دندان ایجاد می کنند و همچنین می توانند  امکان ابتلا به سرطان دهان ، لب و زبان را افزایش دهند.                                                                                                                            سیگار های الکرونیکی ضرر کمتری نسبت به سیگار های سنتی دارند.
 2. نوشیدن نوشابه : نوشابه ها دارای مقادیر زیادی قند ، اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند که موجب از بین رفتن مینای دندان می شوند.
 3. جویدن یخ : جویدن یخ می تواند باعث شکستن و از بین رفتن مینای دندان شود و با تحریک بافت های داخلی دندان دردهای ناخوشایندی به همراه داشته باشد.                                                                                                                                                                                                عادت های مضر برای دندان و پیشگیری از آن
 4. جویدن آب نبات سفت : قندهایی که در آب نبات ها وجود دارند پلاک های چسبنده ای بر روی دندان به وجود می آورند که باکتری های موجود در آن ها اسید هایی تولید می کنند که مینای دندان را از بین میبرد و موجب پوسیدگی دندان می شود.
 5. نوشیدن قهوه : نوشیدن قهوه در دراز مدت باعث ایجاد لکه های زرد بر روی دندان می شود. البته این لکه ها به راحتی با سفید کننده های دندان از بین می روند.
 6. چیپس و تنقلات : موادی که دارای نشاسته هستند توسط پلاک های دندان تجریه شده و تبدیل به اسید می شوند این اسید ها موجب از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان می شود.
 7. باز کردن چیزهای مختلف با دندان : کاملا واضح است که باز کردن درب اشیاء مختلف با دندان کار درستی نیست و سبب شکستن و آسیب رسیدن به دندان می شود.
 8. مکیدن میوه های ترش : خوردن مداوم میوهای ترش سبب از بین رفتن مینای دندان می شود.در مصرف آن احتیاط کنید.

آیا شیر می تواند باعث خرابی دندان شود؟!

این نوع پوسیدگی بیشتر در کودکان دیده می شود. اغلب توصیه می شود زمانی که کودک به یک سالگی رسید و دندان هایش رشد کرد شیر خوردن شبانه نوزاد متوقف شود ، دلیل این امر این است که اگردر طی شب شیر مصرف شود شیر در دهان کودک باقی می ماند و قند موجود در شیر یعنی لاکتوز در دهان تجزیه شده و تبدیل به اسید های مضر میشود که سلامت دندان را به خطر می اندازد.

اگر پوسیدگی هایی که در این حالت ایجاد می شود سریع درمان نشود و عادت های مضر برای دندان ادامه پیدا کند می تواند بر سلامت لثه و رشد دندان های اصلی و دائمی تاثیر بگذارد و برخی عفونت های دندانی را به وجود آورد که مشکلات بزرگی برای دندان به وجود می آورد.

عادت های مضر برای دندان

انواع خرابی در اثر عادت های مضر برای دندان:

پوسیدگی دندان در همه سنین ممکن است اتفاق بیفتد و دارای اشکال مختلفی است :

 • حفره ها : همانطور که از اسمش پیداست حفره یا سوراخ کوچکی است که بر روی قسمت سخت دندان ایجاد می شود و به آن کرم خوردگی نیز می گویند.
 • پوسیدگی دندان : پوسیدگی دندان در اثر باقی ماندن قند بر روی دندان و تولید اسید های مضر توسط پلاک ها اتفاق می افتد که بسته به مدت زمان قرار گرفتن آن و بزاق فرد و مقدار قند ، درجه پوسیدگی متفاوت است.

یکی از عوامل پوسیدگی دندان در اثر عادت های مضر برای دندان شکل گیری پلاک (لایه ی چسبناک شفاف) بر روی دندان بر اثر مصرف بالای قند و نشاسته و عدم شست و شوی سربع دندان است ، در این حالت باکتری ها به راحتی از پلاک تغذیه کرده و با تولید اسید های مضر مینای دندان را از بین میبرند.

در مرحله ی بعدی اسید ها و باکتری ها به لایه دوم دندان حمله می کنند ،این لایه مقاومت کمتری نسبت به مینای دندان دارد و راحت تر تخریب می شود تخریب این ناحیه به دلیل اینکه به عصب مرتبط است موجب ایجاد دردهای طاقت فرسایی می شود.

با ادامه پیدا کردن تخریب ، باکتری ها وارد بخش مرکزی دندان شده و مغز دندان را مورد حمله قرار می دهند و باعث تورم این بخش می شوند و از آنجایی که فضای کافی برای تورم وجود ندارد به عصب های این بخش فشار وارد شده و درد های فراوانی را به وجود می آورد.

علائم پوسیدگی دندان :

 • درد
 • تورم لثه اطاف دندان
 • شکستن دندان
 • آبسه کردن دندان
 • کاهش وزن به دلیل مشکلات نخوردن غذا ناشی از درد
 • افتادن دندان
 • بوی بد دهان
 • گیر کردن مواد غذایی بین دندان ها

راه های پیشگیری :

عادت های مضر برای دندان و ترک آن

اولین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان ترک عادت های مضر برای دندان است در مرحله ی بعد رعایت نکات زیر می تواند موثر باشد :

 • شست و شوی مرتب دندان با خمیر دندان دارای فلوراید
 • استفاده از نخ دندان برای خارج کردن بقای غذا از لای دندان
 • از دهانشویه های دارای فلوراید برای شست و شوی محیط دهان استفاده شود.
 • مصرف غذاهای دارای قند زیاد مثل کاکائو ،شکلات ،شیرینی و… را کاهش دهید. در صورت استفاده بلافاصله از مسواک استفاده کنید و یا با آب خالی بشوئید.
 • از آدامس های بدون قند یا دارای قند طبیعی اسفاده کنید.
 • پس از خوردن غذا دهان را با آب خالی بشوئید تا ذرات غذا به دندان نچسبد و پوسیدگی ایجاد نکند.
 • استفاده از نی در نوشیدن نوشیدنی های دارای قند زیاد مثل نوشابه ، تحقیقات نشان داده که استفاده از نی تماس نوشیدنی را با دندان کمتر کرده و احتمال پوسیدگی را کاهش میدهد.
 • از روکش های محافظ دندان استفاده کنید. یکی از بهترین راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده از این روش است.
 • آب فراوان بنوشید. هر چه محیط دهان خشک تر باشد محیط مناسب برای رشد باکتری ها فراهم می شود و فرایند پوسیدگی با سرعت بیشتری اتفاق میفتد.

سخن پایانی :

سلامت دهان و دندان همواره از مسائلی بوده که بسیار مورد توجه قرار گرفته است و حفظ آن بسیار حائز اهمیت است. به خاطر داشته باشید که علاوه بر موارد بالا مشاوره و مراجعه به دندانپزشک از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.