اخبار

ال کارنیتین و فواید آن

ال کارنیتین

ال کارنیتین ماده ی است که به طور معمول افرادی که برای چربی سوزی به دنبال مکمل های غذایی هستند ، با تبلیغات گسترده ای درباره ی نقش چربی سوزی و تقویت عضلانی مکمل آن مواجه خواهند شد . ال کارنیتین (L-Carnitine) یکی از مشتقات اسید آمینه است که در بدن تولید می شود ، چربی را در بدن به انرژی تبدیل می کند و بدن نیز این ماده را به ترکیبات شیمیایی دیگری مانند استیل الکارنیتین و پروپیونیل الکارنیتین تبدیل می کند .

ال کارنیتین و منابع غذایی آن :

علاوه بر تولید L-Carnitine در بدن این ماده در بسیاری از منابع پروتئینی حیوانی به میزان زیاد یافت می شود . غنی ترین منابع غذایی L-Carnitine گوشت قرمز ، شیر ، ماهی کاد پخته ، سینه مرغ پخته ، پنیر چدار و نان غلات کامل می باشد .

ال کارنیتین و منابع طبیعی آن

منابع غذایی ال کارنیتین

قرص ال کارنیتین چیست ؟

همانطور که گفته شد الکارنیتین علاوه بر اینکه در بدن تولید می شود با استفاده از مواد غذایی نیز در دسترس قرار می گیرد . اما شرکت های دارویی قرص ، پودر و ال کارنیتین مایع را به عنوان مکمل این ماده تولید و عرضه می کنند . به جهت خاصیت چربی سوزی L-Carnitine و تبدیل آن به انرژی ، از این مکمل ها و سایر انواع خوراکی حاوی این ماده با هدف چربی سوزی استفاده می شود .

فواید مصرف L-Carnitine :

الکارنیتین نقش و فواید بسیاری برای بدن دارد که از این فواید می توان به چربی سوزی و کاهش وزن ، بدنسازی و تقویت عضلات ، بهبود عملکرد مغز ، بهبود علائم بیماری ها اشاره کرد که در ادامه به هر کدام خواهیم پرداخت .

کمک به چربی سوزی و کاهش وزن

L-Carnitine با انتقال اسید های چرب و برخی مواد سمی درون سلولی به درون میتوکندری ها جهت سوزاندن ، انرژی آزاد می کند به همین خاطر وجود این ماده برای سوخت و ساز و متابولسیم بدن حیاتی است .

اکثر افراد به میزان کافی ال کارنیتین از طریق رژیم روزانه ی خود دریافت می کنند و یا بدن آن ها با استفاده از دو اسید آمینه لیزین و متیونین آن را میسازد .

بیشتر تحقیقات نشان داده ، مصرف ال کارنیتین تاثیر قابل توجهی در چربی سوزی برای افراد معمولی به طور مجزا ندارد و برای کاهش وزن و رسیدن به نتایج دلخواه ، مصرف L-Carnitine باید با یک ورزش مستمر روزانه همچنین یک رژیم مناسب همراه شود .

در واقع این ماده زمانی به کاهش وزن افراد کمک می کند که فرد کمبود آن را داشته باشد و یا تمرینات سنگین ورزشی انجام دهد .

کمک به بدنسازی و تقویت عضلات

ال کارنیتین به دلیل تاثیر قابل توجه در بازسازی و ترمیم عضلات برای افرادی که تمرینات بدنسازی ، تمرینات سنگین ورزشی به جهت کاهش وزن انجام می دهند و همچنین افرادی که دچار آسیب عضلانی و تحلیل رفتن عضلات هستند ، افراد مسن که به دلیل حذف برخی از منابع غذایی L-Carnitine از رژیم غذایی خود دچار تحلیل عضلانی شده اند و الکارنیتین کافی دریافت نمی کنند ، مورد استفاده قرار می گیرد .

 

ال کارنیتین و تقویت عضلات

فواید ال کارنیتین و تقویت عضلات

بهبود عملکرد مغز

در حالت طبیعی سلول های مغز تنها از گلوکز برای تامین انرژی خود استفاده می کنند . استیل ال کارنیتین با عبور از سد خونی محافظ مغز و ورود به سلول های مغزی به این سلول ها کمک می کند که اسید های چرب را نیز علاوه بر گلوکز بسوزاند . که نتیجه ی این سوزاندن افزایش انرژی سلول های مغزی ، رفع خستگی ، تغییرات مثبت خلق ، کاهش استرس و نهایتا بهبود عملکرد مغز خواهد بود .

گرچه استیل الکارنیتین به طور طبیعی در بدن تولید می شود اما این میزان به اندازه ای نیست که تاثیر قابل توجهی در عملکرد مغز داشته باشد . به همین جهت محققان معتقدند که استفاده از مکمل های  استیل الکارنیتین تاثیرات مهم تری بر عملکرد مغز نسبت به مصرف L-Carnitine دارد .

بسیار ی از تاثیرات مثبت استیل الکارنیتین مانند افزایش قوای شناختی ، تقویت حافظه سالمندان ، بهبود کلی خلق در بیماران با اختلالات خلقی چون افسردگی ، کاهش علائم و مشکلات آلزایمر و کاهش علائم نوروپاتی دیابتی تحت بررسی قرار گرفته که بسیاری از آن ها تایید شده ، اما تحقیقات در مورد تاثیرات این ماده ادامه دارد .

بهبود علائم بیماری ها

ال کارنیتین در بیماران که درد قلبی ناشی از فعالیت ( آنژن قفسه صدری ) دارند نتایج مثبتی نشان داده و باعث افزایش استقامت آن ها حین تمرینات ورزشی گردیده است . همچنین مشکلات بیماران دچار نارسایی قلبی ،بیماران با التهاب بافت قلبی و بیماران مبتلا به پر کاری تیروئید با مصرف L-Carnitine کمتر گردیده است .

بیمارانی که به نارسایی کلیه مبتلا هستند و پروتئین های خون خود را از دست می دهند ، ال کارنیتین به جایگزین کردن این پروتئین های از دست رفته کمک می کند .

 

نحوه استفاده و دوز مصرفی :

استفاده ی 500 تا 2000 میلی گرم ال کارنیتین میزان استاندارد مجاز روزانه می باشد ، این میزان برای استیل الکارنتین به 2500 میلی گرم در روز می رسد .

تا وقتی که این میزان از نیاز روزانه به الکارنیتین ، از رژیم غذایی دریافت می شود نیازی به مصرف مکمل این ماده نمی باشد .

مکمل ال کارنیتین به ویژه ال کارنیتین مایع به سرعت جذب بدن می شود ، بنابراین بهترین زمان مصرف آن صبح یا قبل از تمرین است . مرسوم ترین دوز تولید شده از این مکمل 500 میلی گرم می باشد .

بهترین شیوه ی مصرف این ماده حدود 2 میلی گرم در دو وعده ی صبح و پیش از انجام تمرینات ورزشی می باشد .

عوارض ال کارنیتین :

مصرف ال کارنیتین در زمان کوتاه عوارضی را به همراه نخواهد داشت اما استفاده در مدت زمان طولانی و مداوم مثلا به مدت یکسال  عوارضی چون حالت تهوع ، استفراغ ، ناراحتی معده ، سوزش قلب ، اسهال ، تشنج ، بوی بد عرق و نفس را در پی خواهد داشت .

دی کارنیتین و دی ال کارنیتین را مصرف نکنید چرا که عملکرد ال کارنیتین را دچار اختلال کرده و شرایطی مشابه کمبود الکارنیتین را به وجود می آورد . همچنین ممکن است L-Carnitine در عملکرد دارو های ضد انعقاد وارفارین و دارو های هورمون تیروئید تداخل ایجاد کند .

 

ال کارنیتین

ساختار مولکولی ال کارنیتین

 

 

 

 

مشاهده ی تردمیل فلکسی فیت در بی تو بی کالا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.