اخبار

چرب شدن پوست و راه های جلوگیری از آن

چرب شدن پوست

چرب شدن پوست از عوامل مهم جهت حفظ سلامت پوست می باشد اما ترشح بیش از اندازه ی چربی به پوست آسیب رسانده و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد .

زیر منافذ پوست غدد چربی به نام غدد سباسه وجود دارد که نوعی چربی به نام سبوم که همان چربی طبیعی پوست است تولید می کند ، که این چربی با مرطوب نگه داشتن پوست مانع از خشکی آن می شود .

فعالیت بیش از حد غدد سباسه و ترشح زیاد روغن سبوم در برخی افراد باعث چرب شدن پوست می شود و در این موارد اصطلاحا می گویند فرد دارای پوست چرب می باشد .

چرب شدن پوست و علائم آن :

پوست های چرب با یکسری علائم شناسایی می شوند ، با شناخت این علائم ساده می توانید به چرب بودن پوست خود پی ببرید و در کوتاه ترین زمان نسبت به درمان اقدام کنید . از ویژگی های پوست چرب علائم زیر را می توان نام برد :

براق بودن بیش از اندازه و غیر طبیعی پوست :

از ویژگی های اساسی پوست چرب که متفاوت از سایر ویژگی های آن می باشد ، براق بودن بیش از اندازه ی پوست است به طوری که بدون استفاده از هر نوع کرم پوست شما به حدی چرب است که احساس می کنید روغن روی آن ریخته اید .

نماندن آرایش روی صورت :

به طور معمول مواد آرایشی به دلیل داشتن چربی با چربی پوست تداخل پیدا می کند و باعث می شود آرایشبه خوبی روی پوستتان نماند .

آکنه و جوش :

ظاهر شدن نقطه های سیاه ، جوش و سایر انواع آکنه پس از چرب شدن پوست از علائم پوست چرب می باشد .

 

چرب شدن پوست و بروز آکنه

بروز انواع آکنه :

چرب شدن پوست و دلایل آن :

با توجه به ویژگی های پوست چرب که پیش تر ذکر شد اگر احساس می کنید که شما دارای پوست چرب هستید به طور معمول دلایل زیر علت چرب بودن پوست شماست :

ژنتیک

احتمال ترشح بیش از اندازه ی سبوم از غدد سباسه در افرادی که پدر و مادر آنها پوست چرب دارند بیشتر است .

محیط

یکی دیگر از دلایل چرب شدن بیش از اندازه ی پوست رطوبت و هوای گرم محیط است ، که در این شرایط با تحریک غدد سباسه و در نتیجه ترشح بیشتر سبوم چربی پوست بیشتر می شود . در مقابل هوای سرد نیز غدد سباسه و ترشح سبوم را دچار اختلال کرده و باعث خشکی پوست می شود .

شست و شوی بیش از اندازه

از دلایل دیگر چرب شدن زیاد پوست می توان به شستشوی زیاد با شوینده های قوی اشاره کرد که این روش نه تنها به بهبود این شرایط کمک نمی کند بلکه با خشک شدن زیاد پوست سبب تحریک غدد سباسه و همچنین ترشح سبوم بیشتر می شود .

اختلال دارویی

بعضی از دارو ها مانند دارو های کنترل بارداری ،قرص های جایگزین هورمون و به ویژه دارو های حاوی استروئید ها شرایط پوستی را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث چرب شدن پوست می شوند .

استفاده نکردن از مرطوب کننده ها پوست چرب

بر خلاف باور عموم مردم که مرطوب کننده ها سبب چرب شدن پوست می شوند ، واقعیت این است که مرطوب کننده ها با مرطوب نگه داشتن پوست باعث تحریک کمتر غدد سباسه و ترشح کمتر سبوم می شود . مرطوب کننده های مناسب برای افراد که پوست چرب دارند مرطوب کننده های فاقد روغن هستند که بدون مسدود کردن منافذ پوست باعث حفظ رطوبت آن می شود .

استفاده از لوازم آرایش مسدود کننده پوست

استفاده از برخی از مواد آرایشی به دلیل وجود ترکیبات نا مناسب سبب مسدود شدن منافذ پوستی و ترشح بیشتر سبوم می شود . به هنگام خرید محصولات آرایشی ، محصولاتی که بر چسب فاقد چربی یا فاقد کومدوژینک هستند را انتخاب و خریداری کنید چرا که این محصولات منفذ پوستی را مسدود نمی کنند .

تغذیه نامناسب

یکی دیگر از عوامل چرب شدن پوست استفاده ی بیش از حد لبنیات و سایر کربوهیدرات ها می باشد که با ترشح بیشتر سبوم باعث چرب شدن پوست می شود .

چرب شدن پوست و تغذیه نامناسب

کربوهیدرات ها و چرب شدن پوست

 

بهترین روش های درمان و پاکسازی پوست چرب :

پوست چرب ظاهر و سلامت پوست را تحت تاثیر قرار میدهد که این مسائل موجب ناراحتی افراد می شود . قبل از درمان و پاکسازی پوست عواملی که منجر به چرب شدگی پوست می شود را از بین ببرید . سپس با توجه به دستورالعمل های زیر چربی پوست خود را کنترل کنید :

 

شست و شوی متعادل صورت برای کنترل چرب شدن پوست :

صورت خود را صبح و شب به طور مرتب با شوینده های ذغالی بشویید چرا که مواد موجود در این شوینده ها روغن اضافی پوست را جذب می کنند .

استفاده از ماسک صورت :

از راهکار های مناسب برای کنترل چربی پوست استفاده از ماسک و اسکراپ مناسب پوست های چرب است که با پاکسازی پوست و جذب بافت مرده ی سطحی مانع بسته شدن منافذ پوستی و ترشح سبوم می شود .

استفاده نکردن از محصولات آرایشی روغنی یا الکی :

محصولات آرایشی حاوی درصد بالای الکل یا روغن نقش اساسی در مسدود کردن منافذ پوستی دارند که باعث چرب شدن هرچه بیشتر پوست می شود بنابراین از محصولاتی دارای مواد فوق هستند استفاده نکنید .

مرطوب نگه داشتن پوست :

با مرطوب نگه داشتن دائم پوست غدد سباسه کمتر تحریک شده و سبوم کمتری ترشح می کند بنابراین مانع از چرب شدگی بیش از حد می شود .

استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب پوست چرب :

قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید علاوه بر چرب شدن پوست عواقبی چون جوش ، آکنه ،چروک خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد . به همین جهت استفاده از کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید زینک و اکسید تیتانیوم توصیه شده و استفاده از کرم های حاوی عطر و روغن توصیه نمی شود .

شستن آرایش قبل از خواب :

قبل از خوابیدن توصیه می شود آرایش را بشویید چرا که با ماندن طولانی مواد آرایشی بر روی پوست ، منافذ پوستی بسته شده و باعث چرب شدگی پوست می شود .

دست نزدن به صورت :

دست زدن به صورت باعث انتقال مواد آلوده ، روغن و یا باکتری ها از دست به صورت می شود بنابراین تا وقتی که دست ها ضد عفونی نکردید به صورت خود دست نزنید .

چرب شدن پوست و روش های درمان

کنترل چرب شدگی پوست

 

مشاهده ی تیکسل دستگاه جوان سازی پوست  در بی تو بی کالا

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *