پزشکی

استفاده از ماسک های تنفسی جهت پیشگیری از ابتلا به کووید- 19

ماسک چیست

استفاده از ماسک های تنفسی جهت پیشگیری از ابتلا به کووید- 19

این مقاله توصیه های لازم در مورد استفاده از ماسک های تنفسی جهت پیشگیری از ابتلا به کووید-19 در جامعه، محل کار، خانه، مراکز بهداشتی و درمانی و در مناطقی که شیوع این ویروس گزارش شده است را ارائه می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، نحوه انتقال این ویروس از انسان به انسان از طریق قطرات تنفسی یا تماس است.

اندازه این ویروس بین 80 تا 160 نانومتر می باشد که در انتخاب و استفاده از ماسک های تنفسی و وسایل حفاظتی می تواند کمک کننده باشد.

دامنه کاربرد ماسک های تنفسی

با توجه به اینکه انتقال ویروس کووید-19 از طریق ذرات تنفسی عفونی صورت می گیرد لذا استفاده از ماسک های تنفسی برای افراد سالم و افرادی که علائم تنفسی (مانند عطسه، سرفه و غیره) دارند توصیه می شود.

مسئولین در استفاده از ماسک های تنفسی برای گروه های حساس شغلی از جمله متخصصان علوم پزشکی و درمانی، بهداشت عمومی، پیشگیری و کنترل عفونت، کارشناسان بهداشت حرفه ای، بهداشت محیط، مدیران مراقبت های بهداشتی، کارمندان مراقبت های بهداشتی و کارکنان خدمات بهداشتی درمانی تاکید دارند.

 

استفاده از ماسک های تنفسی و جلوگیری از اپیدمی ویروس کرونا

تحقیقات نشان می‌دهد که ۸۰ درصد انتقال ویروس از ناقلان بدون علامت(دوره ی نهفتگی بیماری) ناشی می‌شود. به همین دلیل استفاده از ماسک های تنفسی ممکن است به محدود کردن انتقال ویروس از افرادی که اطلاعی از ناقل بودن خود ندارند به افراد سالم کمک کند.

علاوه بر این، استفاده از ماسک های تنفسی باعث می‌شود شما از تماس دست آلوده با دهان و بینی خود اجتناب کنید.

 

ماسک چیست

 

انواع ماسک های تنفسی:

ماسک‌های فیلتردار

ماسک‌های تنفسی فیلتردار از الیاف در هم تنیده‌ای تشکیل شده‌اند تا برای فیلتر کردن عوامل بیماری زا مؤثر باشند. البته نحوه ی صحیح استفاده از این ماسک ها نیز اهمیت دارد. تحقیقات نشان داده قطر ویروس کرونا حدود ۱۲۵ نانومتر است.

با توجه به این موضوع، لازم است بدانید که ماسک‌های تنفسی N95 در صورت اصل بودن آن، می‌توانند ۹۵ درصد از ذرات معلق در هوا با قطر ۱۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر را فیلتر کنند.

ماسک‌های تنفسی N99 می تواند ۹۹ درصد از این ذرات را  فیلتر کنند و ماسک‌های تنفسی N100 می‌تواند مانع از ورود ۹۹.۷ درصد از ذرات معلق در هوا شوند.

برخی از انواع این ماسک‌های تنفسی دارای دریچه‌هایی هستند که باعث خروج هوای بازدم از ماسک می شود و تنفس را راحت‌تر می کند. اما این گونه ماسک ها یک نکته منفی دارند و آن این است که در صورت بیمار بودن فردی که از این ماسک استفاده می کند، با نزدیک شدن به دیگران، احتمال انتقال ذرات ویروسی از طریق این دریچه‌های بازدم بالا می‌رود. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که درگیر ویروس کرونا هستند، از این نوع ماسک ها استفاده نکنند.

ماسک های FFP2 و N95

این ماسک ها باید به طور کامل روی صورت بچسبد و هیچ گونه نشتی ای نداشته باشند و آزمون نشتی را هر بار قبل از استفاده انجام دهید. ماسک های  N95 حداقل 95 درصد ذرات معلق با اندازه 3/0 میکرون را فیلتر می کنند.
ماسک های ( Filtering Piece Face ) یا  FFP2 از نظر حفاظتی حداقل 94 درصد ذرات معلق را فیلتر می کنند. ماسکهای N95 در برابر مواد روغنی مقاوم نمی باشند اما ماسکهای FFP2 مقاوم می باشند.

محافظت تنفسی در قالب ماسک های گرد و غبار یکبار مصرف در سه رتبه تنفس قرار می گیرد:

FFP1, FFP2, and FFP3
نکته: شماره ماسک هایFFP میزان سطح حافظت را نشان می دهند.

نکات مهم در استفاده از ماسک های تنفسی N95

 • با استفاده از شیلد صورت حتی االامکان از آلودگی سطحی ماسک جلوگیری کنید.
 • قبل و بعد از لمس یا تنظیم ماسک، N95 دست خود را با آب و صابون یا مایع الکلی شستشو دهید.
 • اگر ماسک دچار آسیب فیزیکی مثل شل شدن نوارهای کشی، عدم فیکس مناسب ماسک روی صورت، شکسته شدن قطعه فلزی روی بینی و… شد، آن را دور بیندازید.
 • اگر ماسک N95 بطور واضح آسیب دیده یا تنفس کردن با آن سخت است، آن را دور بیندازید.
 • در صورتی که کارخانه سازنده، تعداد دفعات مجاز استفاده از ماسک های تنفسی N95 را مشخص نکرده است، پیشنهاد می شود برای رعایت ایمنی، هر ماسک بیشتر از 5 مرتبه استفاده نشود.

هنگام استفاده مجدد از ماسک N95 علاوه بر رعایت نکات فوق، به نکات مهم زیر نیز توجه بفرمایید:

 • در بین دفعات استفاده، ماسک N95 را داخل یک زیپ کیپ یا کیسه کاغذی تمیز نگهداری کنید.
 • از لمس سطح داخلی ماسک بپرهیزید. در صورت لمس اتفاقی سطح داخلی ماسک، بهداشت دست را رعایت کنید.
 • قبل از پوشیدن یا تنظیم ماسک N95 که قبل پوشیده شده است، دستکش تمیز پوشیده و بعد از پوشیدن یا تنظیم، دستکش را دور بیندازید.
 • از استفاده از ماسک N95 بطور مشترک اکیدا اجتناب شود.
ماسک‌ های جراحی/ پزشکی

به طور مثال ماسک ساده 3 لایه با ملت بلون:

 • دارای دو لایه پارچه بی بافت اسپان باند ( Spunbond ) با گرماژ 20 تا 25.
 • یک لایه پارچه ملت بلون با گرماژ 17که در میان دو لایه اسپان باند قرار می گیرد.

انواع مختلفی از ماسک‌های جراحی در بازار وجود دارد. معمولا این ماسک‌های یکبار مصرف مستطیل شکل هستند و نوارهای چین خورده‌ای برای پوشاندن بینی، دهان و فک در آنها تعبیه شده‌ است. الیاف این ماسک‌ها را نوعی پارچه مصنوعی قابل تنفس تشکیل داده است.

این ماسک‌ها لازم نیست که بر روی بخش‌های پوشانده شده صورت شما،  مهر و موم شوند. گزارش‌ها نشان می دهد این ماسک ها می توانند ۱۰ تا ۹۰ درصد هوا را فیلتر کنند اما علیرغم تفاوت در ظرفیت و فیلتراسیون ماسک‌های فیلتردار و جراحی، یک بررسی نشان داده که ماسک جراحی و N95 خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف تنفسی را به روش‌های مشابه کاهش می‌دهند.

استفاده از ماسک های جراحی

ماسک های پارچه‌ای

ماسک‌های پارچه‌ای دست‌ساز در محافظت از افراد کمتر موفق هستند. در این نوع ماسک ها بافت پارچه اهمیت ویژه ای دارد و باید در انتخاب نوع پارچه دقت کنید. برای بررسی کیفیت پارچه، آن را جلوی نور نگه دارید اگر به راحتی می‌توانید خطوط الیاف پارچه را ببینید، پس ماسکی که با این پارچه درست شود، نمی‌تواند فیلتر هوای خوبی باشد اما پارچه صد در صد کتان که بافت محکم و فشرده دارد، ماسک خوبی می‌شود زیرا پارچه های کتان ساختار سه بعدی دارند و می‌تواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات تنفسی ایجاد کند.

پارچه هایی که قابلیت بیشترین فیلترینگ را دارند:
تنها دو نوع پارچه‌ی مصنوعی که یکی از آن‌ها 100 درصد پلی‌استر است، فیلتر خوبی بود و بیشتر پارچه‌های مصنوعی از جهت قابلیت فیلتر کردن، ارزشی ندارند؛ اما حتی زدن ماسکی که از پارچه‌ی مصنوعی تهیه شده، بهتر از اصلاً ماسک نزدن است.

نکاتی که باید در مورد ماسک ‌های پارچه‌ای بدانیم.

تاثیر ماسک های سه لایه پارچه‌ای

ماسک‌های چند لایه بهتر و مؤثرتر می‌توانند جلوی ذرات ریز را بگیرند. ماسکی که از دو لایه پارچه با بافت فشرده به همراه یک لایه فیلتر مانند پلی‌پروپیلن ساخته شده باشد، می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.
پلی‌پروپیلن علاوه بر اینکه یک فیلتر فیزیکی بسیار مناسب است یک مزیت دیگری هم دارد:

قدرت الکتریسیته ساکن دارد. وقتی دو تکه پارچه را به هم مالش می‌دهید حالت استاتیکی ایجاد شده و ذرات دو سوی ماسک را گیر می‌اندازد و این همان اتفاقی است که در ماسک دو لایه پارچه‌ای با فیلتر پلی‌پروپیلن روی می‌دهد. یک ماسک دو لایه که از بافت کتان ساخته شده می‌تواند تقریبا 35 درصد از ذرات را فیلتر کند اما هنگامی که از لایه فیلتر پلی پروپیلن استفاده شود می‌تواند قابلیت فیلترینگ ماسک تا 70 درصد افزایش دهد.در صورت عدم دسترسی پلی پروپیلن از دو لایه دستمال کاغذی استفاده کنید.

توجه کنید که پلی پروپیلن وقتی شسته ‌شود، الکتریسیته ساکن خود را از دست می‌دهد اما شما می‌توانید با اتو کشیدن آن، دوباره آن را ایجاد کنید یا این که با دستکش‌های پلاستیکی آن را به مدت 20 ثانیه مالش دهید.

روش صحیح برداشتن ماسک های تنفسی

به طور کلی، توصیه می شود برای برداشتن ماسک های تنفسی مراحل زیر را رعایت کنید.

 • ابتدا دستهایتان را بشویید.
  در صورت آلوده بودن دست ها قبل از برداشتن آنها را با آب و صابون یا الکل بشویید. اگر دستکش دارید، قبل از برداشتن ماسک، آنها را از دست هایتان در بیاورید.
 • در برداشتن ماسک دقت کنید.
  برای برداشتن ماسک از گوشه ها، بندها یا کش آن استفاده کنید. برای از بین بردن ماسک آن را از پشت جدا کنید و هرگز جلوی ماسک را لمس نکنید و آن را در سطل زباله بیندازید. در این مرحله، قسمت جلویی و فیلتر ماسک میتواند موجب انتقال آلودگی به شما شود.
 • ماسک را دور بیاندازید.
  ماسک های تنفسی عموما یکبار مصرف هستند. پس از استفاده از آن در محیطهای آلوده، باید آن را داخل سطل زباله بیاندازید.
 • دوباره دست هایتان را بشویید.
  پس از برداشتن ماسک برای اینکه اطمینان حاصل کنید آلودگی به دست هایتان منتقل نمی شود آنها را بشویید.

 

توجه داشته باشید شما هر ماسکی که انتخاب کنید باید بدانید که ماسک زدن به این معنی نیست که دیگر می‌توانید مدت طولانی در تماس با دیگران باشید. این ماسک‌ها ممکن است فقط تا چند دقیقه بتوانند محافظت ایجاد کنند، پس همچنان بهترین کار رعایت فاصله‌ی اجتماعی است.

برای خرید ماسک سه لایه به فروشگاه بی تو بی کالا مراجعه کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *