آزمایشگاهی

آیا قاعدگی بر زیبایی پوست و مو تاثیری دارد؟

آیا قاعدگی بر زیبایی پوست و مو تاثیری دارد؟

ممکن است در فاصله پنج روز تا دو هفته قبل از شروع دوره ی قاعدگی علائمی را تجربه کنید که متوجه نزدیکی این دوره بشوید. این علائم به سندروم پیش از قاعدگی معروف هستند. معمولا این عادت ماهانه در زنان باردار و شیرده اتفاق نمی افتد و بروز و تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو در این دوران های خاص از زندگی زنان را شاهد نخواهیم بود. قاعدگی در زنان غیر باردار ، از دوران بلوغ تا رسیدن به سنین یائسگی بروز می کند.

از علایم قاعدگی می توان به موارد زیر نام برد:

  • درد شکم
  • جوش صورت
  • درد پستان
  • خستگی
  • نفخ شکم
  • مشکلات روده
  • سر درد
  • نوسانات خلقی
  • کمر درد
  • مشکل خوابیدن

تاثیر هورمون ها بر پوست در دوران قاعدگی

در رابطه با قاعدگی و زیبایی پوست و مو می توان به نقش کلیدی هورمون ها در زیبایی پوست اشاره کرد. زمان پریود زمانی است که هورمون ها دچار به هم ریختگی می شود و پوست هم به تبع آن دچار مشکلاتی می شود. چرخه ی قاعدگی در خانم ها به طور معمول 28 روزه است و به 3 دوره تقسیم می شود:

1- بین روز 1 تا 13 که دوره فولیکولی است

2- روز 14 که روز تخمک گذاری است

3- روز 14 تا 28 که دوره لوتئال است

دوره پریود و یکی دو روز قبل از آن ، زمانیست که شما درگیر مشکلات پوستی نظیر جوش ، لک و آکنه می شوید. علت این نوع مشکلات پوستی انباشته شدن سبوم در زیر سطح پوست است که ظاهری چرب به آن می دهد.

تغییراتی که در دوران قاعدگی واضح تر و شدید تر می شوند شامل این موارد می شود:

افزایش چربی پوست و آکنه:

در رابطه با قاعدگی و زیبایی پوست و مو  به افزایش چربی پوست و آکنه اشاره می شود که  چه خانم هایی که قبلا زمینه بروز آکنه داشته اند ، چه کسانی که اصلا جوش نمی زدند ، در این دوره برای جلوگیری از بروز یا تشدید جوش ها بهتر است از محصولات بدون چربی استفاده کنند.

از مرطوب کننده های بر پایه آب استفاده کنید و یا صورت را با آرایش پاک کن های حاوی آب معدنی بشوئید.

تغییر رنگ پوست ، به ویژه پوست دور چشم

از تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو احساس خستگی است که در این دوره به خانم ها دست می دهد ، و به تبع آن پوست هم کدر و رنگ پریده می شود. آرایش ملایم می تواند به درمان رنگ پریدگی پوست کمک کند اما در دوره ی قاعدگی نگاهی به نوع تغذیه خیلی بهتر می تواند کمک کند. برخی آنتی اکسیدان ها که در چای سبز ، انگور ، سیر ، گردو و بادام ، دانه قهوه یا لیمو موجود است بدن را از داخل پاکسازی می کند. اگر احیانا نسبت به قبل چشمتان تیره تر نشان می دهد و زیر چشم گود تر به نظر می رسد ، می توان از کرم های ضد تیره گی دور چشم کمک گرفت.

آیا قاعدگی بر زیبایی پوست و مو تاثیری دارد؟

تیره شدن لکه ای پوست

از مشکلات پوستی و دوران قاعدگی تیره شدن لکه ای پوست است که در صورتی خانمی قبل از دوره قاعدگی لک نداشته باشد ، دوران قاعدگی موجب بروز لک نمی شود اما اگر خانمی قبل از دوره ی قاعدگی لک داشته باشد در حین دوره موجب پر رنگ تر شدن آن می شود. این در صورتی است که لک ها بعد از دوره ی قاعدگی به حالت اولیه خود بر می گردند.

مراقبت پوست تان در این دوره باشید

پوست ، بزرگترین عضو بدن است و یک زن در مراحل چرخه ی عمرش دستخوش تغییرات زیادی می شود. از تاثیرات قاعدگی بر پوست ومو می شود به تغییرات پوست اشاره کرد. در دوره ی قاعدگی یکی از روش های مراقبت از پوست ، توصیه های غذایی است که شامل ویتامین می شود که باعث بهبود جریان خون شده و تعادل هورمون ها را برقرار می کند.

بادام ، کدو تنبل ، ماهی قزل آلا و فلفل قرمز بخورید.

از آهن و پروتئین کافی در برنامه ی غذایی خود بگنجانید.

خوردن ویتامین c ، که باعث افزایش بهتر جذب آهن می شود.

از میوه های شیرینی حاوی آنتی اکسیدان ها به جای خوردن کیک و کلوچه می شود استفاده کرد.

گوشت ، پنیر ، تخم مرغ و سویا را حتما در برنامه ی غذایی خود بگنجانید.

رنگ کردن مو در دوران قاعدگی

از تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو تغییرات تعادل هورمون های زنانه است ، بی نظمی هورمونی و افزایش درجه حرارت بدن و در نتیجه واکنش بدن به تغییرات شیمیایی مثل رنگ کردم مو در زمان قاعدگی ، متفاوت و خاص می شود.

در دوران قاعدگی زمانی که بعضی از زنان موهایشان را رنگ می کنند رنگ روی سر موی آن ها به دلخواه نمی نشیند که این اتفاق به دلیل نازک تر شدن پوست بدن ، باعث سوزش در زمان رنگ مو می شود. در دوره ی قاعدگی سیستم طبیعی بدن مثل همیشه نخواهد بود ، بنابراین لازم است در این زمان از بدن بیشتر مراقبت کرد. یکی از این موارد عدم انجام فعالیت های زیبایی مثل رنگ کردن مو است و در نهایت باید دانست در مواردی که پوست حساس تر است امکان صدمه بیشتر به پوست وجود دارد.

قاعدگی و ریزش مو

از تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو می توان به ریزش مو در زنان نام برد. در صورت بروز چنین مشکلی باید با انجام آزمایش ، مشکلات هورمونی را بررسی کرد. باید این مورد را به خوبی باور کرد که افراط در مصرف مکمل های ویتامینی ، کمبود آهن و مشکلات هورمونی جزء علل شایع ریزش مو در زنان است. همانطور که اشاره کردیم از تاثیرات قاعدگی بر پوست و مو ریزش مو بوده که یکی از مهم ترین علل آن می توان اختلالات خواب را اشاره کرد.

برای دیدن محصالات جدید بی تو بی به صفحه فروش تجهیزات پزشکی مراجه کنید

جمع بندی:

از لحاظ زمان ما به پریودی غیر عادی می گوئیم که فاصله میان دو عادت ماهانه ، طول روز های پریود یا مقدار خونریزی تغییر کند و ما همیشه برای این تغییرات یک محدوده طبیعی در نظر می گیریم. اصولا پریود شدن خانم ها ، منظم نیست و اگر هم منظم باشد ، دلیلی بر سلامت بیشتر فرد نسبت به بقیه افراد  تلقی نمی شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *