پزشکی

جنس ماسک مهم تر است یا اندازه ی ماسک؟

کاربرد ماسک

جنس ماسک یا اندازه ی ماسک:

ماسک های سه لایه و سایز ماسک های دیگر امروزه با توجه به شیوع کرونا ویروس استفاده از آن ها بسیار افزایش یافته است .

با توجه به کیفیت و تنوع ماسک ها ی بهداشتی این سوال تامل برانگیز مطرح می شود که : جنس ماسک مهم تر است یا اندازه ی ماسک؟

با همراه باشید تا اثر بخشی هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم.

اثر بخشی:

طی تحقیقات و مطالعاتی که روی انواع ماسک های صورت انجام شده است برای اثر بخشی و محافظت ماسک ها در برابر کویید 19، مناسب بودن ماسک با اندازه ی صورت به اندازه ی جنس ماسک یا حتی بیشتر از آن ، مهم تر است.

تیم تحقیقاتی کمبریج انگلستان ، کارآیی انواع ماسک های صورت را مورد بررسی قرار داده اند به این نتیجه رسیدند که :

برای حفاظت هرچه بیشتر در برابر کرونا ویروس و آلودگی ها ، ماسک مورد استفاده باید مناسب و اندازه ی صورت مصرف کننده باشد این موضوع دارای اهمیت فراوان حتی بیشتر و مهم تر از جنس ماسک مصرفی است.

آزمایش های انجام شده روی تعدادی از افراد ، مربوط به اندازه ی ماسک نشان می دهد که :

وقتی افراد از ماسک هایی با عملکر بالا مانند kn95 ، n95 ، FFP2 را به طور صحیح و با اندازه ی مناسب روی صورت قرار ندهند، این ماسک ها عملکرد خوبی ندارند و بهتر از ماسک پارچه ای عمل نمی کنند.

رسالت ماسک در کوید19:

با شیوع کووید 19 و همه گیری شدن آن ، ماسک مناسب صورت به عنوان یک بخش حیاتی از تجهیزات حفاظتی برای کارمندان مراقبت های بهداشتی و شهروندان تبدیل شده است. اهمیت استفاده از ماسک صورت در روند کاهشی ویروس کرونا بر همگان ثابت شده است.

اگر مهرو موم خوبی بین ماسک و صورت فرد استفاده کننده وجود نداشته باشد، قطرات زیادی از قسمت بالا و دو طرف ماسک نشت می کنند و همه ی افرادی که عینک می زنند به  این موضوع مهم پی برده اند.

اگر ماسک مصرفی را به صورت دقیق و مناسب روی صورت قرار دهید، این ماسک ها قادر به فیلتر بیش از 95 درصد ذرات موجود در هوا هستند.

کاربرد ماسک

ماسک های تنفسی:

این ماسک ها از منتشر شدن عفونت از بیمار به پرسنل بهداشت و درمانی پیشگیری می کند. در شرایط عادی مورد استفاده قرار می گیرند و تناسبی با صورت ندارند و تست نشتی آن ها چک نمی شود پس ممکن است مقدار زیادی از آلودگی به محیط بیرون نشت کند که بعد از استفاده باید در کیسه های پلاستیکی قرار داده شوند و دفع شوند اگر شخصی به این ماسک ها حساسیت داشته باشد بهتر است از ماسک N95 استفاده کنید.

کاربرد ماسک در محیط های که نیاز به مراقبت های بهداشتی دارند:

ماسک بهداشتی باید مقاومت زیاد در برابر مایعات و قابلیت تنفس مناسب داشته باشد و هنگام نفس کشیدن در دهان فرو نرود.

مناسب قرار دادن ماسک روی صورت و پوشش کامل دهان و بینی .گره کامل و محکم باید بزنید که شکافی بین صورت و ماسک به کم ترین حد مقدار برسد.

در صورتی که از ماسک استفاده می کنید از لمس ماسک خودداری کنید.

 N95 و FFP2:

آن ها را روی صورت محکم بچسبانید که به صورتی که نشتی نداشته باشد این محافظ ها از فرد در مقابل گرد و غبار ، میست ، فیوم ، بیو ائروسول محافظت می کند.

N95 95 درصد ذرات معلق را حذف می کند. ماسک FFP2 94 درصد ذرات معلق را حذف می کند.

N95 95 در برابر مواد روغنی مقاوم نیست FFP2 در برابر مواد روغنی مقاوم است.

چگونه عوارض پوستی ماسک های تنفسی را کاهش دهیم؟

در دورانی که استفاده از ماسک ها روالی عادی و همیشگی شده اما در برخی از افراد به ویژه کادر درمان استفاده از ماسک حفاظتی و شیلد و دستکش ممکن است منجر به بروز مشکلات پوستی مانند حساسیت و اگزمای پوستی و حتی آکنه شود.

جوش و آکنه های ناشی از ماسک های تنفسی ، یکی از عوارض پوستی شایع در دوران کرونا است که در نواحی از صورت که در تماس با ماسک های استفاده شده است بروز می کند.

علت بروز آکنه:

سایش و تماس مکانیکی مداوم و طولانی مدت پوست با ماسک های تنفسی اگر همراه با گرما و عرق باشد باعث بروز آکنه و جوش است.

انسداد فولیکول های مو و رشد باکتری در قسمتهایی که توسط ماسک پوشیده می شود منجر به التهاب و یا فولیکولیت و بروز جوش و آکنه می شود.

چه پوست هایی در استفاده از ماسک دچار آکنه می شوند:

پوست هایی که چرب هستند بیشتر دچار آکنه می شوند همچنین در حین استفاده از ماسک استفاده همزمان از کرم های آرایشی ، تماس طولانی پوست با ماسک های تنفسی به ویژه N95 که بسیار محکم تر به صورت می چسبند باعث بروز جوش و آکنه می شوند.

انواع ماسک

سایر عوارض جنس ماسک یا اندازه ی ماسک:

پوسته ریزی ، تحریک پذیری و قرمزی پوست از سایر عوامل ناشی از استفاده ی طولانی مدت از ماسک های تنفسی است.

خشکی و ترک لب ها از سایر عوارض ماسک زدن است توصیه می شود برای جلوگیری او کاهش عوارض خشکی لب و ترک لب بعد از اینکه صورت خود را شستید قبل از خواب لب ها را با وازلین چرب کنید.

درمان پوست در جنس ماسک یا اندازه ی ماسک:

مراجعه به یک متخصص پوست و ارائه راهکارهایی برای کاهش عوارض پوستی ناشی از ماسک تنفسی ، شست و شوی روزانه صورت با یک شوینده ی ملایم که فاقد عطر باشد و از مرطوب کننده های مناسب قبل و بعد از استفاده از ماسک ، روش مناسبی برای درمان این جوش هاست.

پوست های چربی که آکنه دارند از مرطوب کننده نباید استفاده کنند یا اگر پوستشان خشک شد از مرطوب کننده های فاقد چربی استفاده کنند.

کرم های آرایشی باعث بسته شدن منافذ پوست و افزایش آکنه می شود اگر از این محصولات استفاده نکنید بهتر است اگر مجبور به استفاده از کرم هستید از محصولات غیرکومدوژن زا که بروز آکنه را کم می کند استفاده کنید بهتر است. مواد لایه بردار تا حد امکان استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پذیری بیشتر پوست می شود.

نکاتی که باید در استفاده از ماسک رعایت کرد:

بعد از 4 ساعت 15 دقیقه ماسک را از روی صورت بردارید البته در محیط های باز و با فاصله ی 2 متر از افراد و زمانی که در خودرو تنها هستید .

ماسک های یک بار مصرف را فقط یک بار استفاده کنید و ماسک های پارچه ای را بعد از هر بار استفاده به خوبی بشویید.

جهت اطلاعات و مشخصات فنی خرید ماسک کامل صورت Respironics PerformaTrak کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *