اخبار

رفلاكس و روش هاي كنترل آن بدون مصرف دارو

رفلاكس

رفلاكس ، بازگشت اسيد از معده به مري مي باشد . مري ، لوله اي عضلاني است كه به طور تقريب حدود 25 سانتي متر طول دارد و حلق را به معده متصل مي كند .در انتهاي مري دريچه ي عضلاني و حلقوي وجود دارد كه به طور طبيعي تنها در هنگام عبور غذا يا مايعات از مري به معده باز مي شود .

زمانيكه اين دريچه به هنگام عمل هضم غذا يا وقتي كه اسيد در معده وجود دارد باز شود ، باعث بازگشت محتويات اسيدي به معده شده و اين مسئله باعث سوزش سر معده مي شود .

اسيد معده بسيار قوي بوده و اسيديته ي آن بين 1 تا 3 متغيير است اين ميزان از اسيديته توانايي حل كردن فلزات را نيز دارا مي باشد . مخاط هاي معده در برابر اين ميزان از اسيديته مقاوم هستند اما بافت مري در مقابل اين ميزان از اسيديته مقاوم نبوده و در صورت مداومت تماس با اسيد معده دچار آسيب هاي جدي خواهد شد .

اين آسيب ها نخست به شكل احساس ناراحتي و سوزش سر معده هستند اما رفته رفته با تداوم بازگشت اسيد به مري ، به زخم مري و يا حتي خونريزي مري منجر مي شود كه اين شرايط مي تواند جان بيمار را تهديد كند . همچنين مطالعات نشان داده كه اين مداوت اسيد با بافت مري در دراز مدت بافت مخاطي مري را تغيير داده به احتمال ابتلا به سر طان مري را افزايش مي دهد .

رفلاکس یا بازگشت محتویات

رفلاکس یا بازگشت محتویات

چگونه رفلاكس را از بين ببريم ؟

همانطور كه ذكر شد ، رفلاكس يا بالا بودن اسيد معده سلامتي افراد را تهديد مي كند . بنابراين در ادامه ي مطالب به راهكار هاي طبيعي و بدون مصرف دارو جهت كنترل و از بين بردن اين شرايط خواهيم پرداخت .

بهترين راهكار ها براي كاهش فوري اسيد و جلوگيري از رفلاكس آن به شرح زير است :

راهكار طبيعي اول – غذا هاي تحريك كننده

اولين قدم شما براي رفع اسيد معده ،پرهيز از خورن غذا ها و نوشيدني هايي است كه روند افزايش اسيد را تشديد مي كنند بنابراين :

محدود کردن مصرف الكل ، قهوه و نوشابه

مهمترين دسته از مواد غذايي كه به تشديد رفلاكس اسيد معده كمك مي كند سه گروه عمده نوشيدني ها ، الكل ، قهوه و نوشابه هاي گازدار هستند .

الكل و قهوه با داشتن اثر شل كنندگي قوي ، دريچه ي معده را شل مي كند و باعث باز شدن آن و در نتيجه بازگشت محتويات اسيدي به معده و تشديد علائم رفلاكس مي شود .

همچنين قهوه نوشابه هاي گازدار و دوغ نيز به دليل داشتن خاصيت اسيدي ، اسيد معده را تشديد نموده و باعث ايجاد رفلاكس مي شود .گاز موجود در نوشابه هاي گاز دار به هنگام خروج از معده فشار بسار زيادي را به دريچه ي انتهايي مري وارد مي كند و از اين طريق باعث ايجاد علائم رفلاكس در افراد مي شوند .

مناسب ترين نوشيدني براي افراد مبتلا به اين عارضه آب است كه خاصيت اسيدي ندارد ، برخي از محققان توصيه مي كنند كه نوشيدن آب با خاصيت قليايي نيز براي عده ي از افراد مبتلا به رفلاكس مفيد مي باشد .

به طور كلي نوشيدن ميزان زياد مايعات به همراه غذا با افزايش حجم محتويات معده ، احتمال بروز علائم رفلاكس را افزايش مي دهد .

پرهیز از غذا هاي چرب ، تند و ترش

در بين انواع مختلف غذاها ، غذاي چرب ، تند و بسيار ترش باعث بروز علائم رفلاكس مي شوند .

غذا هاي چرب و سرخ شده به دليل هضم ديرتر و باقي ماندن در محيط معده در زمان طولاني تر احتمال بروز علائم رفلاكس را افزايش مي دهند  . همچنين غذا هاي تند ، با شل كردن دريچه ي مري و بازگشت محتويات معده به مري و غذا هاي ترش ، با افزايش ميزان اسيديته ي معده احتمال ابتلا به رفلاس و ايجاد علائم آن را تشديد مي كنند .

رفلاکس و بازگشت اسید

تغذیه ی مناسب

راهكار طبيعي دو – دراز نكشيدن بعد از صرف غذا

سعي كنيد يك ساعت پس از صرف وعده هاي غذايي از دراز كشيدن اجتناب كنيد چرا كه با اين كار باعث تسهيل بازگشت محتويات معده به مري خواهيد ولي اگر به استراحت نياز داشتيد با قرار دادن يكي دو بالشت زير سرتان بين مري و معده زاويه ي45 درجه ايجاد كنيد .

شب ها اگر به پشت مي خوابيد ، از تعداد بالشت بيشتر يا بالشت بلند تر استفاده كنيد و اگر به پهلو مي خوابيد ، خوابيدن به پهلوي چپ مناسب تر است .

راهكار طبيعي سوم – استفاده از وعده هاي غذايي بيشتر با حجم كمتر

از راه ها ي درمان رفلاكس بدون مصرف دارو مي توان به جايگزين كردن مصرف تعداد وعده هاي غذايي بيشتر و حجم كمتر با سه وعده ي غذايي با حم سنگين تر اشاره كرد . هنگامي كه حجم زيادي از معده پر باشد احتمال بروز علائم رفلاكس افزايش پيدا خواهد كرد بنابراين توصيه مي شود وعده هاي بيشتر با حجم كمتر استفاده شود .

راهكار طبيعي چهارم – كاهش وزن

اضافه ي وزن به دليل كاهش فشار دريچه ي مري كه باعث بسته بودن آن مي شود به تشديد علائم رفلاكس و بازگشت اسيد معده به مري كمك مي كند بنابراين اگر اضافه ي وزن داريد با رژيم غذايي مناسب وزن خود را به وزن ايده آل برسانيد تا از بروز علائم پيشگيري كنيد .

راهكار طبيعي پنجم – ترک سيگار

نيكوتين موجود در سيگار باعث تضعيف دريچه ي انتهايي مري براي بسته شدن به هنگام پر بودن معده مي شود ، بنابراين براي پيشگيري از ابتلا به رفلاكس و علائم آن مصرف سيگار را ترك كنيد .

 

رفلاکس و ترک سیگار

سیگار و بروز علائم رفلاکس

براي كاهش اسيد معده از چه مواد غذايي استفاده كنيم ؟

مهم ترين روش براي كاهش علائم ناشي از رفلاكس اجتناب از برخي منابع غذايي است با اين حال برخي ديگر از منابع غذايي وجود دارند كه استفاده از آن ها در رژيم غذايي روزانه راه حلي مناسب براي كاهش ميزان اسيد معده و درمان رفلاكس به شمار مي آيند .

در ميان اين ها ، مي توان به سبزيجات سبز رنگ (به جز فلفل ها) مانند كاهو ، خيار ، سبزي خوردن اشاره كرد . همچنين مصرف سالاد با كمترين ميزان سس و مواد ترش افزودني بسيار توصيه مي شود .

استراحت به ميزان كافي و كاهش استرس باعث كاهش ترشح اسيد معده و در نتيجه كاهش علائم ناخوشايند رفلاكس مي شود .

 

محصولات پزشكي در فروشگاه بي تو بي كالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.