پزشکی

چرا نباید جوش سر سیاه را سوراخ کرد

جوش سر سیاه

جوش سر سیاه در حقیقیت نوعی از آکنه هستند که بر روی پوست همه ی افراد قابلیت ظاهر شدن دارند.

افرادی که پوست چرب دارند بیشتر جوش سر سیاه می زنند. این جوش ها قابل درمان هستند و به دو دسته ی التهابی و غیر التهابی تقسیم می شوند.

علت وجود جوش سر سیاه:

جوش سر سیاه هنگامی به وجود می آید که منافذ پوست به وسیله ی چربی های اضافه و سلول های مرده بسته و یا مسدود می شود. وقتی چربی ها نتوانند خارج شوند داخل غدد مثل بادکنک جمع می شوند که باعث ایجاد جوش می شود.

علت نام گذاری جوش سر سیاه:

چربی پوست یا سبیوم توسط غده های سباسه تولید می شوند جوش سر سیاه بر خلاف جوش سر سفید سطوح باز دارند این باز بودن سطوح باعث اکسیداسیون چربی موجود در جوش شده و رنگ جوش را تغییر میدهد و تیره می شود.

چرا نباید جوش سر سیاه را سوراخ کرد؟

جوش سر سیاه که به کومدون معروف است تحت هیچ شرایطی نباید آن را سوراخ یا فشار دهید. این جوش ها هیچ ارتباطی با آکنه ندارند و دو مبحث کاملا جدا هستند.

آکنه نوعی بیماری پوستی است که ریشه ی آکنه بیماری هورمونی است. ولی جوش سر سیاه چربی اضافه پوست است که وقتی آن را سوراخ یا فشار می دهید احتمال آلوده شدن توسط میکروب زیر ناخون وجود دارد این میکروب ها ایجاد کیست می کنند این کیست زیر پوست عفونی می شود و جای جوش به صورت زخم روی پوست باقی می ماند.

جوش سر سیاه

تخلیه جوش سر سیاه

جوش های سر سیاه را با روش های مختلف تخلیه می شود که عبارتند از

 

1.عدم استفاده از چسب جوش سر سیاه:

با اینکه همه ی ما می دانیم کندن و فشار دادن جوش سر سیاه ممنوع است اما خروج این چربی های سیاه مزاحم از روی پوست بسیار وسوسه کننده است.

بدین منظور انواع چسب و ماسک برای تخلیه این جوش ها تولید شده است. که این روش ها ممکن است آلودگی را از سطح پاک کند ولی ممکن است عنصرهای مهم پوست مانند چربی طبیعی و فولیکول مو را هم از بین ببرد. که باعث تحریک و خشکی پوست می شود.

علت افزایش جوش روی پوست:

وقتی پوست تحریک می شود غده های چربی محرک می شوند و غده های سباسه در حالت اضطراری چربی بیشتر ی تولید می کنند، جوش سر سیاه و سر سفید بیستری روی پوست ظاهر می شود.

امروزه برای نابودی جوش ها از وسیله های پلاستیکی و فلزی استفاده می کنند که این وسیله ضایعه و خراش روی پوست ایجاد نمی کند این کار توسط پزشک و شخص حرفه ای باید انجام شود زیرا پاکسازی توسط فرد مبتدی خراش و زخم و حتی اسکار پوست را در پی دارد.

2.عدم استفاده بنزویل پروکساید:

بنزویل پروکساید از جمله داروی ضد آکنه ای است که در تمام داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسد اما برای همه ی جوش ها مناسب نیستند.

بنزویل پروکساید باعث کم شدن التهاب می شود که نشانه ی آکنه ی التهابی است ویژگی آکنه ی التهابی کیست و جوش و تاول چرکی است که این ماده باکتری موجود در جوش را از بین می برد.

اما نکته ی مهم این است که جوش سر سیاه التهابی نیستند و عامل به وجود آورنده ی این جوش ها هم باکتری ها نیستند پس بنزویل پروکساد نمی تواند پیشنهاد مناسبی برای درمان این جوش های مزاحم باشد.

3. استفاده از اسید سالیسیلیک:

اسید سالیسیلیک ماده ای است که چربیهای اضافه و سلول های مرده ی موجود در منافذ را تجزیه می کند جوش سر سیاه را درمان می کند.

اسید سالیسیلیک پاک کننده ای است که آلودگی و چربی و مواد آرایشی را از سطح پوست پاک کند. بعضی از افراد به اسید سالیسیلیک آلرژی دارند پس باید روزی یک بار از آن استفاده کنند تا ایجاد حساسیت نکند.

4.لایه برداری با آلفاهیدروکسی اسید و بتاهیدروکسی اسید:

لایه برداری پوست برای آکنه هایی که التهابی هستند تاثیر منفی دارد زیرا پوست را تحریک می کند و پوست را بیشتر قرمز می کند اما لایه برداری پوستی که جوش سر سیاه دارد چربی پوست و سلول های مرده را از بین می برد و منافذ باز پوست را می بنند. که این عملکرد به مرور زمان جوش های سر سیاه را از بین می برد.

محصولات آلفاهیدروکسی اسید(AHA) و بتاهیدروکسی اسید(BHA) حاوی موادی مانند گلایکولیک اسید هستند که ترکیبی عالی و قوی هستند که عملکردی بسیار درست و قابل قبولی دارند.

آلفاهیدروکسی اسید(AHA) و بتاهیدروکسی اسید(BHA) لایه های بیرونی پوست را بر می دارند و چین و چروک ها و لکه های مربوط به سالخوردگی کاهش می دهند و پوستی نرم را به شما هدیه می دهند.

جوش و اکنه

 انتخاب برس پاک سازی پوست:

کار برس پاک سازی مشابه با آلفاهیدروکسی اسید(AHA) و بتاهیدروکسی اسید(BHA) است و سلول های مرده ی پوستی را از بین می برد ولی نباید بیشتر از یک بار در هفته از آن استفاده کنید .

زیرا تحریک پذیری پوست را افزایش می دهد این برس را هنگاهی که از آلفاهیدروکسی اسید(AHA) و بتاهیدروکسی اسید(BHA) استفاده می کنید هم زمان به کار نبرید زیرا کیفیت کار شما را  کاهش داده و باعث محرک پوست می شود.

  • لازم به ذکر است این برس ها به صورت دستی و یا برقی روانه بازار شده اند.

5. انتخاب رتینوئید موضعی:

رتینوئید موضعی منافذ پوست را باز می کند و آکنه های سرسخت را رفع می کند زیرا تاثیر گذاری روش های درمانی دیگر را زیاد می کند و نفوذ در فولیکول مو را بیشتر می کند.

6. محصولات گوگرد دار استفاده کنید:

گوگرد  همه ی مواد ضدجوش را دارد مانند BHA و AHA عمل می کنند ولی تاثیرش بسیار ملایم تر است. زیرا سطح پوست را خشک می کند و غده های چربی را نیز کم می کند و وقتی پوست خشک شود سلول های مرده هم از بین می رود و برای پوست هایی که حساس هستند بیشتر از داروهای دیگر توصیه می شود.

7.ماسک خاک رس و ماسک ذغالی استفاده کنید:

از این ماسک برای پوست چرب استفاده می شود زیرا مواد غیر مفید و زائد و چربی و … را جذب می کند و منافذ بسته را باز و تمیز می کند که توصیه می شود هفته ای 1 بار از این ماسک حاوی گوگرد استفاده کنید.

جهت خرید انواع ماسک های زیبایی مانند ماسک زیر چشم امینو اسید SIAYZU RAIOCEU کلیک کنید.

8. لایه برداری با مواد شیمیایی:

لایه برداری سنتی چین و چروک ها را با استفاده از مواد AHA انجام می دهد. که بعد از آن پوستی نرم و سالم تر و شاداب تری دارید.

اما لایه برداری شیمیایی سلول های مرده را از بین می برد و منافذ باز را می بند و منافذ بزرگ را کوچک کند.

9.مواد غیرکومدون زا و آرایشی را حین خواب استفاده نکنید:

اگر از مواد آرایشی غیرکومدون زا استفاده نکنید نمی توانید به کمک دیگر مواد منافذ باز را ببندید خوابیدن با آرایش جوش های سر سیاه را افزایش می دهد.

استفاده از هر نوع برنامه ی ضد جوش 6 تا 12 هفته طول می کشد تا تاثیرگذاری مثبت آن را ببنید.

متخصص برای رفع جوش سر سیاه که کاملا مقاوم اسنت ممکن است از روش درم ابریژن استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.