پزشکی

تاثیر عجیب زینک روی سیستم ایمنی بدن

قرص زینک

زینک چیست؟

زینک سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و برای مبارزه با عفونت های آسیب رسان ضروری است. زینک یک ماده ی معدنی کمیاب را داراست که بدن انسان برای سالم ماندن به آن نیاز دارد.

مطالعات انجام شده روی مکمل های روی و یا همان زینک به صورت قرص مکیدنی برای درمان سرماخوردگی پس از بروز علائم سرماخوردگی تجویز و مصرف می شود.

زینک و سرما خوردگی:

به کسانی که به سرماخوردگی مبتلا شدند توصیه می شود که برای بهبود سرماخوردگی در روز چند بار از این قرص ها مصرف و آن را به آرامی در دهان خود حل کنند.

قرص روی یا زینک:

روی عملکرد 300 آنزیم را بهتر و تاثیر بسیار زیادی روی سیستم بدن دارد. قرص روی از تکثیر ویروس رینو و سایر ویروس های تنفسی جلوگیری و باعث افزایش اینترفرون ها می شود.

اینترفرون چیست؟

اینترفرون ها گروهی از پروتئین های سیگنالینگ هستند که باعث دفاع ضد میکروبی در بدن و مقاومت بالای بدن می شود.

قرص زینک

چرا قرص زینک را می مکند:

مکیدن روی یون های آزاد روی را  که باعث تاثیر مثبت در نواحی دهان و حلق می شود را آزاد و سطخ مولکولی و مکانیسم غیر ایمنی برای درمان سرماخوردگی را کنترل و بررسی می کند.

روی یک ماده ی معدنی ضروری که در تمام اندام ها ، بافت ها و مایعات بدن یافت می شود دومین ماده ی معدنی فراوان پس از آهن است.

منابع غذایی مناسب برای دریافت زینک:

گوشت قرمز، غذاهای دریایی، محصولات لبنی ،آجیل، حبوبات و غلات ولی روی بیشتر از طریق گوشت و پروتئین حیوانی جذب می شود. سبزیجات به دلیل داشتن فیتات منبع مناسبی نیستند در گیاهان ترکیباتی وجود دارد که مانع از جذب روی می شود.

گروه هایی که در معرض خطر کمبود زینک هستند:

 • افرادی که اختلای گوارشی دارند.
 • گیاهخواران
 • زنان باردار و شیرده
 • افراد الکلی
 • افراد مبتلا به کم خونی داسی شکل

جهت کسب اطلاعات بیشتر از محصولات گاما مانند دستگاه تست قند خودیگن گالا مدل TD4277 کلیک کنید.

مزایای استفاده از زینک

1_تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به عفونت:

کمبود خفیف روی بدن ممکن است عملکرد ایمنی را مختل کند و ابتلا به عفونت و باکتری و ویروس و بیماری انگلی را دربدن زیاد می کند.

بیماری کم خونی داسی شکل و اچ آی وی و سندروم داون ارجمله بیماری هایی هستند که اگر بدن ضعیف باشد ایتلا به این بیماری افزایش می باد.

ترمیم کننده ی سلول های کشنده ی طبیعی ،تولید لنفوسیت ، مقاومت در برابر عفونت ها در افراد مسن شود.

مضرات زینگ:

مصرف بیش از حد زینگ ممکن است علائم بیماری را بدتر کند افرادی که به آکرودرماتیت انتروپاتیک اگر بیش از حد مجاز مصرف شود باعث بیشتر شدن عفونت می شود.

آکرودرماتیت:

آکرودرماتیت انتروپاتیک یک اختلال ژنتیکی موثر روی جذب روی است.

هشدار:

مصرف زیاد زینک سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند.

مصرف روی در کودکان:

طی تحقیقات انجام شده مصرف زینک در کودکان باعث کاهش مدت زمان ، شدت و شیوع اسهال حاد و مزمن ، عفونت های حاد دستگاه تنفسی و مالاریا می شود.

2_نقش انتی اکسیدانی زینک:

روی چربی خون را کاهش و شکستگی دی ان آ را در خانم ها کاهش می دهد معمولا شکستگی دی ان آ به دلیل استرس آکسیداتیو رخ می دهد.

مصرف زینک در آقایان باعث تحرک اسپرم شده و این عمل را به حالت نرمال در آستنوسپرمی باز می گرداند.

اثربخشی مناسبی برای بیماری ویلسون دارد که این اختلال در اثر تجمع مس در بافت های بدن و جلوگیری از مرگ سلول پوست ناشی از استرس اکسیداتیو و سموم باکتریایی می شود.

3_کاهش و کنترل التهاب:

روی با کاهش سیتوکینها و دیگر نشانگرهای التهابی، التهاب را کاهش و سندروم روده ی تحریک پذیر ،آکنه و آسم اثر بخشی قابل توجهی را نشان داده است.

4_جلوگیری از رد پیوند:

روی لنفوسیت T تنظیم کننده را تحریک و واکنش های ایمنی ناخواسته را مهار می کند. روی با مهار کازپاز3 مانع از مرگ بافت پیوند و رد پیوند می شود.

بیمارانی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند بعد از استفاده از روی تغییرات مثبت قابل توجهی در ورم مفصل و سفتی صبحگاهی مشاهده می شود.

5_مبارزه با آسم و آلرژی:

واکنش به گرده ی علف، باعث بروز آلرزی می شود روی لنفوسیت تنظیم کننده را افزایش، و تکثیر سلول های تک هسته ای خون محیطی را کاهش و در نهایت باعث کاهش و کم شدن و حذف آلرزی می شود.

کمبود روی در کودکان:

کمبود روی در کودکان باعث بروز آسم  شده زیرا روی باعث بهبود سرفه و خس خس سینه و تنگی نفس در کودکانی که به آسم مبتلا هستند می شود.

6_التیام زخم:

در بیماران دیابتی باعث سریع تر خوب شدن زخم می شود همچنین باعث بهبودی سوختگی و دیگر زخم ها  مانند بریدگی شود.

فواید زینک

7_محافظت از نوزون ها:

افرادی که به سکته ی مغزی مبتلا شده اند و از کمبود روی رنج می برند قرص زینک باعث بهتر شدن اوضاع این افراد می شود.

در کودکان نوپا باعث افزایش فعالیت، رشد ذهنی و کیفیت حرکتی می شود. و با کاهش مس در افراد آلزایمری باعث عملکرد شناختی بهتر این افراد می شود. زیرا از عصب محافظت و سطح یادگیری نرمال و حافظه را تقویت می کند.

8_پیشگیری از بروز اوتیسم با زینک:

افراد مبتلا به اوتیسم با کمبود اوتیسم مواجه هستند. که با مصرف زینک و ویتامین B6 شدت علائم اوتیسم (تمرکز و توجه، تماس چشمی، حساسیت به صدا، حساسیت به لمس و تشنج) را کم می کند.

 • در دوران بارداری مانع از بروز رفتار اوتیسمی می شود.

9_کاهش سطح استرس و بهبود خلق و خو با زینک:

زینک اختلالات خلقی و افسردگی و اضطراب  و با افزایش BDNF در افراد چاق باعث بهتر شدن خلق و خو می شود.

10_درمان بیماری های التهابی با زینک :

 • روی بیماری های التهابی مانند رگ های خونی قرمز را درمان و پسوریازیس و اگزما را کاهش و شوره ی سر را درمان می کند.
 • شوره ی سر اختلالی پوستی است که رنگ پوست را به قهوه ای تغییر رنگ می دهد. همچنین عوارض ناشی از آسیب پوستی را به حداقل می رساند.
 • روی از پیری زود رس پوست جلوگیری می کند پس در کرم های ضد آفتاب درصدی از  زینک برای حفاظت از اشعه های خطرناک پوست به  کار می رود.

11_زینک برای جلوگیری از ریزش مو:

طی مطالعات انجام شده باعث رویش مو در افراد طاس شده و در خانم هایی که به سندروم پلی کیستیک مبتلا می شوند و این افراد ریزش مو دارند کمک به کاهش ریزش مو می کند.

 • کمبود روی باعث وخامت در ساختار پروتئینی که فولیکول مو را تشکیل می دهد شده و این فولیکول را ضعیف و ریزش مو را باعث می شود.
 • همچنین سطح هورمون ها را متعادل نگه می دارد و ریزش مو را کنترل می کند.
 • سفیدی روی ناخن ها خبر از کمبود زینک می دهد که با استفاده از مکمل زینک باعث رفع این سفیدی می شود.
 • مکمل زینک حاوی مواد مغذی چون بیوتین ، ویتامین C، اهن و ویتامین B است که بسیار برای رشد مو و ناخن مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *